Ideální způsob kontroly je kontrola pomocí pohyblivých desek, na které auto najede. Desky se pohybují a tím působí na kolo v různých směrech a mechanik pak jen sleduje uložení. Tento způsob kontroly více rozebírat nebudeme, toto zařízení mají většinou jen STK.
Jednoduchý způsob kontroly vůlí kola:
- Kontrolované kolo je nutné zcela odlehčit zvednutím příslušné části vozu.
- Kolo uchopíme rukama na obvodu a zahýbeme kolem ve vodorovné rovině, tím provádíme kontrolu vůle v čepu a táhlu řízení, může se projevit i vůle ložiska kola nebo vůle ve spodním čepu. Pokud cítíme vůli, je nutné zjistit, ve kterém dílu tato vůle je. Můžeme kolem hýbat zevnitř, to znamená, že jsme pod autem a můžeme sledovat čepy (klouby).
- Další možností je uchopení kola svisle a zkoušení vůlí ve svislé rovině. Pokud je zde vůle, jde o vadné ložisko, nebo spíše o opotřebený spodní čep.
- Někdy při kontrole zjistíme, že není vůle jen v uložení kola, ale i v uložení ramen, toto uložení je nutné také vyměnit.
Projevy vůlí na nápravě a řízení:
-při průjezdu nerovnosti cítíme rázy a také je slyšíme
-pří brzdění a zrychlování se také mohou rázy projevit
-pokud je vůle v ložisku kola, slyšíme hučení a při změně směru jízdy se hukot mění, nebo mizí (většinou při jízdě nelze identifikovat kolo s vadným ložiskem, hukot se může nést karoserii)
-při vůlích v řízení cítíme na nerovnostech vozovky rázy do volantu
|