Aktivní subwoofer reprodukuje nízké frekvence (basy), na které většinou běžné reproduktory nestačí. U hlubokých tónů není třeba reproduktor směrovat k uchu posluchače, proto je možné instalovat tyto boxy a tuby do zavazadlového prostoru. V našem případě není třeba pro tubu externí zesilovač, aktivní tuba má vestavěný zesilovač, který by měl výkonem odpovídat použitému reproduktoru. Použití aktivní tuby je nejjednodušší a nejlevnější (už od 3000 Kč včetně montážního materiálu) variantou pro dodání basů do audiosoustavy.
Materiál pro montáž:
Aktivní tuba, rádio s RCA (cinch) výstupem, signálový propojovací kabel (cinch) v ideálním stavu s integrovaným ovládacím vodičem, ovládací vodič (pokud není integrován v signálovém kabelu), napájecí kabely ( + dlouhý, musí dosáhnou až k akumulátoru a krátký pro ukostření), lisovací očka a vidličky, pojistkové pouzdro s pojistkou nebo jistič. Potřebný montážní materiál je možné zakoupit i jako montážní sadu.
Postup:
Nejprve si musíme ujasnit kudy povedeme napájecí vodič, já jsem nalezl gumovou průchodku u levého podběhu za uchycením tlumiče. Odstrojíme kryt pod palubní deskou před řidičem, prorazíme nebo prostřihneme průchodku a protáhneme napájecí kabel, k protažení můžeme použít drát. Odkryjeme plastové prahy a provlékneme napájecí kabel, ten musí být volný a nesmí překážet ve zpětné montáži plastových prahů. Kabel zkrátíme na vhodnou délku, na konec v zavazadlovém prostoru nalisujeme vidličku a v motorovém prostoru namontujeme pojistkové pouzdro s pojistkou (co nejblíž k akumulátoru), na konec kabelu nalisujeme očko vhodné pro šroub na svorce + pólu. Zatím nepřipojujeme. V zavazadlovém prostoru pod bočním textilním krytem nalezneme místo pro ukostření záporného vodiče. Využil jsem původní otvor, kolem kterého jsem odstranil lak až na kov a pomocí šroubu a matice M6 jsem přišrouboval očko, které jsem předem nalisoval na záporný vodič. Vodič opět zkrátíme a nalisujeme vidličku. Po druhé straně vozu táhneme signálový kabel s integrovaným spínacím kabelem (pokud je spínací kabel zvlášť vedeme ho v prahu s napájením). V případě, kdy je vše vedeno jedním prahem, dochází často k nepříjemnému rušení (šum, pískání). Ovládací vodič připojíme k výstupu autorádia, ve kterém je +12V jen při zapnutém rádiu, to raději proměříme. Lze také použít vhodný vodič u spínací skříňky. Vodič připojíme a izolujeme smršťovací bužírkou nebo izolační páskou, konec v zavazadlovém prostoru opět osadíme vidličkou. Signálový (cinch) kabel připojíme k výstupům na rádiu. Nyní by mělo být vše připraveno k zapojení tuby. Tubu vložíme na požadované místo, povolíme připojovací šrouby a začneme postupně zasouvat vidličky GND - záporný vodič, B+ - napájecí kabel od akumulátoru, REM – ovládací vodič (spínaný +). Připojíme cinch kabel. Připojíme napájecí kabel na + svorku akumulátoru. Můžeme začít testovat, pokud se tuba zapíná a vypíná podle rádia, mělo by vše být správně zapojeno. Zakryjeme prahy a ostatní odkryté části. Nakonec je potřeba vyladit zvuk, na tubě jsou regulační prvky (frekvence a výkon), každý si nastaví hodnoty, které vyhovují pro poslouchanou hudbu a hlasitost soustavy ve které bude tuba využívána.
|