Závada:
Řízení pracuje bezvadně, ale rozsvěcí se kontrolka řízení na přístrojovce. Po načtení závad z řídící jednotky byla nalezena chyba čidla polohy volantu. Toto čidlo bohužel není samostatně na tyči řízení nebo pod volantem, ale je přímo součástí posilovače.
Oprava:
Čidlo natočení volantu je sice možné pracně demontovat, ale nahrazení není možné jednak z důvodu nedostupnosti dílu ale také pro potřebu základního nastavení. Po rozebrání řízení a zpětné montáži jsme zjistili, že při výrobě po sestavení řízení musí do řídící jednotky nastavit základní polohu čidla (jde jen o klidovou polohu volantu – čidlo pak díky pružnému uložení vůči volantu zjišťuje jen směr působení síly na volant). Čidlo totiž není možné usadit v nějaké přesné poloze, která by byla určena nějakou drážkou nebo podobně. Po prvním sestavení nám volant sám zatáčel do plné ho rejdu na jednu stranu – netušili jsme, že je třeba dodržet základní nastavenou polohu, řídící jednotka jinou než nastavenou polohu vyhodnotila jako že se snažíme zatáčet a spustila elektromotor. Po opakovaném nastavování se nám podařilo trefit původní polohu a řízení pracovalo jako před zásahem. Každopádně nám tento rozbor posloužil k pochopení funkce a složení tohoto typu řízení. Poučení je toto: servo nelze v běžných podmínkách opravovat a je třeba jej nahradit jiným kompletním řízením!
V nových vozech se s čistě elektrickým řízením budeme setkávat stále víc, u těchto systému je dle mého názoru nejjednodušší spojení s různými systémy automatického řízení třeba pro parkování.
|