Pokud se u Mondea začne objevovat před pravým předním kolem kaluž (obr. 1), s největší pravděpodobností je na vině netěsnost hadiček ostřikovačů v napojení na čerpadlo u nádržky kapaliny do ostřikovačů (obr.2). Řešení z výroby není příliš kvalitní, chybí zde jakékoliv těsnění - plastová spojka začne časem zákonitě prosakovat a tento problém tak potká každé Mondeo III. Naštěstí oprava nestojí kromě času skoro nic.
V úvodu podotýkám, že návod je k využití na vlastní riziko a za případné škody způsobené při práci si zodpovídá každý sám za sebe.
POTŘEBNÉ NÁSTROJE A MATERIÁL
- Běžná sada nářadí obsahující křížový šroubovák, ¼ ráčnu s hlavicemi M 8 a 10, torx nástavce atd.
- TEFLONOVÁ PÁSKA (v nouzi PVC elektrikářská).
- Uvolňovač zarezlých šroubů nebo silikonový mazací prostředek (WD40)
- Čistá nádoba na vypuštění kapaliny do ostřikovačů
- Zvedák a podpěry (2 tuny)
POSTUP
Nádržka ostřikovačů je špatně přístupná a oprava si vyžaduje demontáž podběhu pravého předního kola, případně spodního krytu motoru – zcela bezproblémový přístup by si pak vyžádal i demontáž předního nárazníku, což však není nezbytně nutné.
1)Demontáž podběhu
Nejprve je tedy třeba vůz bezpečně zvednout, zajistit podpěrou a odmontovat pravé přední kolo (Obr 3.). Nyní je možné demontovat plastový podběh (obr.4) – v původním stavu by měl podběh držet na 6 šroubech a 3 plastových příchytkách, viz obrázek 5 (převzato z H. R. Etzold, 2009. Jak na to? Ford Mondeo 2000-2007). V mém případě už několik šroubů chybělo a plastovou příchytku jsem nalezl jen jednu. Na zatuhlé šrouby pomůže uvolňovač šroubů. Plastové příchytky je buď možné vyšroubovávat a zároveň povytahovat ven - obr. 6 (lze pak znovu použít) nebo silou ukroutit – obr. 7 (tento typ úchytky je sice ze dvou dílů, ale bez poškození se mi ho uvolnit nepodařilo). Po uvolnění šroubů a příchytek je možné podběh bez problémů uvolnit a vyndat, následně se nabídne pohled na nádržku ostřikovačů - v těsném sousedství s instalací klimatizace. Pro zlepšení přístupu zespodu je možné ještě uvolnit spodní kryt motoru pod nárazníkem, ale pro pohodlnou opravu netěsnosti je lepší celou nádržku odmontovat.
2)Demontáž nádržky ostřikovačů
Nádržka drží na 3 šroubech, první z nich je dostupný na první pohled viz obr. 8 a 9. K povolení dalších dvou je třeba zkroutit ruku, sáhnout dozadu a při sledování linií nádržky nahmatat šrouby a nasadit ráčnu. Druhý šroub je v horní části (obr. 10) a třetí ve stejné ose níže u dna nádržky. Poté odpojit konektor od čerpadla (obr. 11) – zmáčknout pojistku (je na straně u těla nádržky) a pak vytáhnout. Senzor hladiny kapaliny (obr. 12) je možné odpojit nebo celý z nádobky vytáhnout – pozor však na jeho orientaci, poznačte si ji - když jsem jej vrátil zpět v jiné poloze, tak ostřikovače buď vůbec nefungovaly nebo kontrolka kapaliny stále svítila i při jejím naplnění.
Poslední, co zbývá odpojit, jsou ony prosakující spojky hadiček k ostřikovačům (obr. 13). Hadičky jsou přes plastové koncovky nacvaknuté na pumpu - tahem od motorku se hadičky odpojí (obr. 14) a zbytek kapaliny v nádržce začne volně vytékat ven (obr. 15). Unikající kapalinu je možné zachytit do čisté nádoby a znovu použít nebo před rozpojením vedení kapalinu z nádržky odsát.
3)Oprava netěsnosti
Nyní přichází na řadu utěsnění spojek. K tomuto účelu poslouží teflonová páska případně i PVC elektrikářská páska (obr. 16). Protikusy spojek na pumpě je třeba několikrát omotat v místě tvarování (obr. 17), ale opatrně, aby páska nezakrývala průchod spojkou. Nyní zbývá nasadit hadičky zpět (obr. 18+19) a vše smontovat v opačném postupu.
Přeji hodně zdaru, FK ©2013.
|