auto opravy
přihlášení registrace můj účet info
obecné informace databáze oprav poradna
Zpět
Článek číslo: 532 od uživatele: zdenda
9.4. 2023

DPF, FAP, filtr pevných částic - odstranit nebo ne ?

Dnešní dieselové motory jsou běžně vybaveny filtry pevných částic ve výfukovém potrubí. Je to další část vozu, která majiteli dříve nebo později zkomplikuje život. Problémy mohou nastat už po 150000 km.

Funkce filtru pevných částic:
Jde o rozšířenou část v přední části výfukového potrubí většinou s trubičkami nebo čidly. Na prví pohled je stejný jako katalyzátor. Uvnitř je také mřížka ale na rozdíl od katalyzátoru slouží k zachytávání sazí. Při provozu musí občas docházet k procesu regenerace filtru, kdy dojde ke spálení usazenin. Proces odstartuje řídící jednotka většinou při vyšší ustálené rychlosti například při jízdě po dálnici. V podstatě dojde k zahoření sazí a to je většinou doprovázeno mrakem černého kouře za vozem. Regeneraci je také možno vyvolat přímo v servisu (originální diagnostikou) například u vozů Ford. V případě, kdy se regenerace nedaří, je výfuk přicpaný a situaci je třeba řešit jinak.

Projevy přicpaného filtru pevných částic:
1) zvýšená spotřeba, i o několik litrů
2) snížený výkon
3) svítící kontrolka emisního systému
4) provoz motoru v nouzovém režimu


Vadný filtr pevný částic – co s ním?
Správnou variantou je výměna filtru za nový, tam bývá problémem vysoká cena (15 – 40 tisíc Kč). Další možností je méně nákladná oprava filtru (vyčistění), používají se různé metody, praní ve speciální kapalině, čistění tlakovou vodou, vzduchem a podobně, tyto metody některé „odborné“ firmy, které se zabývají opravami filtrů, kritizují. Dle mého názoru ale používají podobnou technologii, jen to tají. Samozřejmě čistění filtru není nic ekologického, hlavně bych se vyhnul rozprašování sazí do vzduchu a jejich vdechování. Musím ale říct, že zkušenost mi říká, že jde o funkční řešení. Poslední variantou je odstranění filtru. Není nic těžkého vytlouct z těla filtru mřížku, tím je filtr mechanicky odstraněn, ale vzhledem ke snímání tlaku v potrubí by to řídící jednotka vyhodnotila jako chybu, je potřeba ještě zásah do řídící jednotky. Toto řešení je trvalé, už nikdy nebudete muset DPF řešit, proto také tento zásah bývá dražší (5-20 tisíc Kč). Zatím není s tímto problém ani při měření emisí, ale myslím, že časem po tomto budou technici také pátrat. Problém by mohl nastat po prodeji vozu, tato úprava je snadno prokazatelná a tak by vám mohlo hrozit to, že se najde i člověk, který bude chtít auto vrátit a v případném sporu jistě uspěje.

Doplnění 9.4.2023
Dnes již je nemožné (až na nelegální případy) zvládnout bez DPF měření emisí. Často se tak řeší vrácení filtrů zpět do výfukového systému a to je samožřejmě velmi nákladné, není to totiž jen o mechanické montáži filtru ale nutná je také uprava software jednotky.DPF, FAP, filtr pevných částic - odstranit nebo ne ?
1
DPF, FAP, filtr pevných částic - odstranit nebo ne ?
2
podrobné vyhledávání

rss
© všechna práva vyhrazena provozovatel

www.autokap.cz