auto opravy
přihlášení registrace můj účet info
obecné informace databáze oprav poradna
Zpět
Článek číslo: 25 od uživatele: zdenda
13.3. 2009

Oprava havarovaného vozu Škoda Fabia

Pokud máme opravovat havarovaný vůz, nejprve je nutné vše prohlédnout, zjistit rozsah poškození a zjistit cenu dílů a prací, které budeme platit. Pak je možné se rozhodnout, jak dál postupovat (oprava, prodej, likvidace).

Pokud se rozhodneme pro opravu postup doporučuji tento:

1.Poškozenou část pečlivě vystrojíme a sepíšeme seznam poškozených dílů, vždy se objeví ještě vady, které nebyly před rozebráním viditelné. Znovu spočítáme náklady opravy, nyní už je to podstatně přesnější.
2.Nakoupíme potřebné díly, pokud chceme ušetřit, opravíme vše co lze, pokud chceme mít auto jako nové nešetříme a koupíme nové díly, u Fabie to není až tak drahé, já jsem použil originální díly (světlo, blatník, kryt akumulátoru, držák blatníku). Nárazník, kapotu a čelo jsem opravil.
3.V našem případě byl na havarované části výrobní štítek (nedílná část auta), před opravou jsem jej pomocí horkovzdušné pistole odlepil a uložil.
4.Takovouto lehčí opravu je možné provést i bez rovnací stolice. Nejprve srovnáme l.p. roh karoserie. Použijeme větší kladivo a další nástroje dle potřeby (tupý sekáč, úderový šroubovák, kleště), inspirujeme se na druhé straně.
5.kapotu srovnáme do přibližné polohy, pokud se někde zespoda nedostaneme, použijeme svářečku a plech vytáhneme nějakým navařeným nástrojem.
6.Blatník napasujeme ke dveřím, pozor na souměrnou mezeru, blatník by měl sedět i v přední část, pokud to tak není, je třeba roh karoserie ještě upravit, blatník by nám měl pěkně lícovat s dveřmi a kapotou. Kapotu dorovnáme podle blatníku (blatník je nový a originál, chyba je v kapotě).
7.Když nám pěkně sedí kapota a blatníky, namontujeme světlo. Dorovnáme hranu kapoty nad světlem. Pokud světlo nelze dopasovat, je něco špatně, chybu napravíme.
8.Pokud nám sedí kapota, blatníky, světla a maska nasadíme nárazník, znovu doladíme všechny mezery. Když je všechno dokonalé, mělo by to tak být i po nalakování.
9.V případě, že se bude blatník stříkat na autě (doporučuji), je nutné jej přilepit karosářským tmelem, samozřejmě je zas nutné zkusit vše spasovat, pak teprve blatník pevně dotáhnout a nechat tmel zaschnout. Kapota a nárazník se stříkají mimo auto, demontujeme je.
10.Další krok je příprava dílů pro lak ( již popsáno v článku: Oprava prahu Ford Mondeo 2004 ) a samotné lakování dílů.
11. Po vytvrdnutí laku můžeme vozidlo nastrojit, postupujeme opatrně, lak je nový, nesmíme ho poškodit. Po konečném spasování by měla být oprava dokončena. Ještě zkontrolujeme funkčnost světel a ostatních dílů. Nezapomeneme před nastrojení nalepit zpět výrobní štítek (asi bude nutné použít lepidlo stačí i obyč. vteřinové)

Upozornění: někdy nám spasování můžou dost znesnadnit poškozené panty kapoty.



Oprava havarovaného vozu Škoda Fabia
1
Oprava havarovaného vozu Škoda Fabia
2
Oprava havarovaného vozu Škoda Fabia
3
Oprava havarovaného vozu Škoda Fabia
4
podrobné vyhledávání

rss
© všechna práva vyhrazena provozovatel

www.autokap.cz