auto opravy
přihlášení registrace můj účet info
obecné informace databáze oprav poradna
Zpět
Článek číslo: 14 od uživatele: zdenda
7.3. 2009

Akumulátory , údržba , nabíjení

Akumulátor (autobaterie) slouží ve voze jako zdroj elektrického proudu, bez kterého se žádný automobil neobejde. Akumulátor je po nastartování vozu dobíjen nejčastěji alternátorem (starší vozy dynamem). Regulace dobíjení zajišťuje vhodný nabíjecí proud a zabraňuje přebíjení akumulátoru.

Naprosto nejrozšířenější jsou akumulátory kyselé olověné
Složení:
- nádoba (obal akumulátoru): vyrobená většinou z plastu,
- desky (postavené na výšku uvnitř akumulátoru): nosná mříž je vyrobena z olova a do této mříže je nalisovaná aktivní hmota. Kladná deska je z oxidu olovičitého a záporná z houbovitého olova. V akumulátoru se sřídají kladné a záporné desky.
- separátory: pórovité desky vyrobené z plastické hmoty nebo skleněných tkanin, mechanicky oddělují kladné a záporné desky.
- elektrolit: destilovanou vodou zředěná kyselina sírová o hustotě 1,28g/cm krychlový.
-plynové zátky: slouží k odvádění plynu při nabíjecím procesu a umožňují dolévání elektrolitu (destilovaná voda se odpařuje), někdy jsou zátky zakryty a není možno je běžně demontovat, takový akumulátor nedoléváme.
-ukazatel stavu akumulátoru: některé akumulátory jsou vybaveny kontrolkou, kde je pod průhledným krytem umístěna kulička, která podle hustoty elektrolitu mění polohu a tím se mění barva viditelná v průzoru, vysvětlivky barev jsou uvedeny na akumulátoru

U akumulátorů udáváme kapacitu, jmenovité napětí, max. proud

Kapacita akumulátoru (C): je množství energie v Ah (ampérhodinách), kterou je schopen akumulátor vydat za určitých podmínek (ty předepisuje norma). Kapacita se zmenšuje s klesající teplotou a při vyšším vybíjecím proudu.

Jmenovité napětí: jmenovité napětí jednoho článku akumulátoru jsou 2V (většinou má akumulátor 6 článků, to jsou nejrozšířenější 12V u 6V akumulátoru jsou 3 články).

Max. proud: maximální proud, který je akumulátor schopen krátkodobě dodat, tento údaj je podstatný hlavně pro bezproblémový start motoru, který je pro akumulátor nejnáročnější.


Údržba akumulátoru:
často je znemožněno provádět jakoukoli údržbu, snad jen udržovat nezoxidované a dotažené kontakty. Pokud je přístup k uzavíracím zátkám, kontrolujeme a doléváme elektrolit (destilovanou vodu), hlavně v teplém počasí, kdy se voda odpařuje. Také kontrolujeme hustotu elektrolitu hustoměrem, (při nízké hustotě hrozí poškození mrazem, hustota klesá i s vybíjením akumulátoru).
Olověný akumulátor se sám vybíjí, a pokud nebude měsíce provozován může se stát, že nenastartujete a pokud je akumulátor dlouho vybit, klesne i jeho kapacita. Pokud např. v zimě nejezdíte, je vhodné akumulátor cca 1x za 2 měsíce dobít. Existují i udržovací nabíječky, které se umí sami o akumulátor postarat během neprovozování vozu.

Nabíjení Akumulátoru:
Pokud má akumulátor zátky, vyšroubujeme je. Nabíječku nejprve připojíme k akumulátoru a pak jí zapneme a nastavíme. Doporučuje se nabíjení 1/10 C akumulátoru (např. akumulátor 50Ah nabíjecí proud 5A) , u nabíječek s ampérmetrem můžeme v průběhu nabíjení sledovat pokles proudu. Pokud akumulátor již neodebírá proud nebo plynuje (vaří), měl by být již nabit. Nabíjíme v suchých a větraných prostorech, nabíjení trvá podle typu akumulátoru několik hodin. Při práci s akumulátory dbejte na bezpečnost, pracujete s kyselinou a elektrickým proudem. I pokud použijete obyčejnější nabíječku, pro částečné nabití jistě postačí, pak se již akumulátor po montáži dobije delší jízdou.

Životnost akumulátoru:
Často se udává životnost akumulátoru 3 roky, nebo také 350 cyklů, ale z praxe znám i případy, kdy akumulátor vydržel 7 -10 let a fungoval bez problémů, vše závisí na provozních podmínkách a na kvalitě akumulátoru.


Akumulátory , údržba , nabíjení
1
Akumulátory , údržba , nabíjení
2
Akumulátory , údržba , nabíjení
3
Akumulátory , údržba , nabíjení
4
podrobné vyhledávání

rss
© všechna práva vyhrazena provozovatel

www.autokap.cz