Pro méně zkušeného kutila bez základních informací o systému centrálního zamykání, je připojení alarmu na originální centrál dost náročné. Já sám tuto montáž prováděl jen u starších jednodušších vozidel a montáž do Octavie mi po proměření kabelů připadala jako nereálná, nebyl jsem zvyklý na napětí 7,5V u vozidla s akumulátorem 12V. Ale po získání potřebných informací jsem se do montáže pustil a dokonce byla i úspěšně dokončena. Majiteli šlo především o dálkové ovládání centrálního zamykání, proto jsem některé funkce alarmu nevyužil.
Postup montáže:
1)Vystrojíme dveře řidiče (popsáno již v článku: Demontáž čalounění dveří – Octavia I ). Myslel jsem si, že potřebné vodiče naleznu na svorkovnici v předním sloupku, ale to se mi bohužel nepovedlo.
2)Vystrojíme část palubní desky před řidičem a plasty pod volantem. Ve spodní části krytu volantu jsou 3 šroubky a při pootočení volantu ještě 2 z čela. Nad pedály je nasunut kryt, ten je zajištěn pomocí několika šroubků. Část palubní desky vlevo od volantu je upevněna pod krytem pojistkové skříňky, ve spodní části a jeden šroub je ukryt pod spínačem světel (spínač se celý vytáhne ven). Odšroubujeme také plast, který kryje spodní část sloupku (4x křížový šroub).
3)Nyní proměříme vodiče na dveřích, potřebujeme najít kabely vedoucí od centrálu, ve kterých je napětí 12V ( jde o záporný impuls, u jednoho kabelu při zamknutí a u druhého kabelu při odemknutí klíčem). Multimetr tedy připojíme na + a postupně propichujeme izolaci na vybraných vodičích. V klidovém stavu je na hledaných kabelech napětí 7,5V. U našeho vozu byly barvy kabelů tyto: zamknutí – žlutobílá, odemknutí žlutočerná (pozor, ve svazku se může stejné barevné provedení objevit na více kabelech) Na tyto ovládací kabely můžeme zkušebně připojit kostru a po propojení by měl centrál reagovat (šroubovákem uzamkneme zámek dveří – simulujeme zavřené dveře). Pokud centrál reaguje, protáhneme příslušné dva kabely z alarmu do dveří a připojíme je pomocí rychlospojek.
4)Připojíme napájecí + kabel alarmu na šroub pod svorkovnicí a ukostříme alarm, v našem případě ukostříme i 2 vodiče, které alarmu slouží jako zdroj pro ovládání zamykání. Nyní můžeme dálkové ovládání zamků otestovat, vše by mělo fungofat stejně jako při ovládání klíčem.
5)Octavia je vybavena automatickým otevřením a uzavřením elektrických oken při delším podržení klíčku v poloze pro odemčení nebo uzamčení. Toto ovládání způsobuje delší záporný impuls na ovládacích kabelech centrálu, kam jsme připojili vodiče z alarmu. Montovaný alarm má funkci pro automatické uzavření oken, jde o kabel, ve kterém je po zamknutí záporný signál delší dobu, stačí tento kabel zkrátit a připojit u jednotky alarmu na zamykací kabel, který jsme natáhli do dveří. Odzkoušíme.
6)Připojíme kabel snímající polohu spínací skříňky, najdeme vodič pod spínačkou, ve kterém je 12V při zapnutém zapalování.
7)Dále můžeme zapojit signalizaci na směrová světla. Jde o černobílý kabel (levá strana) a černozelený kabel (pravá strana), tyto vodiče nalezneme pod páčkou ovládající blikače. Pokud má alarm dva výstupy, je to jednoduché, pokud jen jeden, je třeba připojený kabel rozdvojit a oddělit pomocí diod, jinak nám při běžném použití blikačů budou blikat obě strany vozu.
8)Připojíme dveřní kontakt (u Octavie záporný), v ideální případě najdeme vodiče přímo od dveřních kontaktů, v Octavii jsou pravděpodobně integrovány do dveřních zámků. Já sem dveřní kontakt připojil na kabel vedoucí ke stropnímu světlu (levý sloupek u čelního skla, hnědomodrý vodič), to svítí po otevření dveří, ale u některého alarmu může trochu vadit, že je v kabelu napětí i při odemknutí dveří. V našem konkrétní případě má alarm bezpečnostní funkci, po otevření dveří na okamžik aktivuje blikače (varovná světla). Při odemčení dveří se tedy rozsvítí stropní světlo, odemknou se dveře a chvilku blikají blikače, ale nevidím v tom problém, pokud chcete okamžitě odjet, po otočení spínací skříňky se blikače ihned vypnou.
9)Kabel pro sirénu protáhneme svazkem do motorového prostoru, použijeme tvrdý drát, na který vodič připevníme, drát protáhneme lépe než samotný kabel. Jediné místo pro sirénu jsem nalezl před akumulátorem, byl zde i šroub. Šroub jsem vyšrouboval, očistil jsem plech od barvy. Siréná byla přišroubována pouze jedním šroubem, pod kterým byla i ukostřena. Připojil jsem + od alarmu na sirénu.
10)Nainstalujeme otřesové čidlo (pevně ke karoserii) a nastavíme jej. Připojíme také signalizační LED a tajné ovládací tlačítko, to se jen ukostří.
11)Vůz má imobilizér už z výroby, proto jsem další imobilizér nezapojoval, ale problém by to nebyl. Jde jen o relé, které je ovládáno alarmem, to se vloží do přerušeného vodiče (např. ke startéru). Také jsem nevyužil kabel zjišťující polohu brzdového pedálu (funkce pro aktivaci poplachu a automatické uzamknutí dveří za jízdy).
12) Kabely, které nevyužijeme zastřihneme a oizolujeme. Celé vedení rozumně vysvazkujeme a řídící jednotku nainstalujeme pod palubní desku. Vše odzkoušíme a nastrojíme demontované části. Znovu odzkoušíme a máme hotovo.
|