Při rozsvícených světlech pro denní svícení, nemusí být při nesnížené viditelnosti rozsvícená obrysová nebo potkávací světla. Montáž těchto světel pro denní svícení není přestavbou vozidla ani změnou technických údajů. Jejich umístění na vozidlo nepodléhá žádnému dodatečnému schvalování. Při nákupu světel pozor na poziční LED světla, ta nemohou svítit samostatně, nemají homologaci světel pro denní svícení. Montáž světel pro denní svícení je vhodná především pro vozy s xenonovými světlomety, výbojky jsou drahé a ve dne se zbytečně opotřebovávají.
Doporučuji vybírat světla pro denní svícení s modulem, který zajišťuje automatické rozsvěcení a zhasínaní denních světel. Při nákupu světel bez modulu je pak nutné řešit automatické rozsvěcení pomocí relé, případně jinak. V níže popsaném případě zákazník pořídil samostatná světla, automatika se musela vyřešit.
Postup montáže:
1) Světla vybalíme a přiložíme na místo, kde mají být namontovaná (může se stát, že nebudou pro zvolené místo vhodná).
2) Zkusíme nenamontovaná světla rozsvítit, pokud jsou funkční, pustíme se do montáže.
3) Jelikož světla byla dodána jen s krátkými kabely, bylo třeba zajistit ještě pojistkové pouzdro, pojistku, rychlospojky, konektory, očka, kabely, rozpínací, nebo přepínací relé a smršťovací bužírky.
4) Začneme demontáží plastů pod volantem a části palubní desky (samozřejmě je také možné nalézt přípojná místa v motorovém prostoru). Ve spodní části krytu volantu jsou 3 šroubky a při pootočení volantu ještě 2 z čela. Nad pedály je nasunut kryt, ten je zajištěn pomocí několika šroubků. Část palubní desky vlevo od volantu je upevněna pod krytem pojistkové skříňky, ve spodní části a jeden šroub je ukryt pod spínačem světel (spínač se celý vytáhne ven).
5) Protáhneme vodič (já jsem táhl 2). Pro protažení kabelů použijeme tvrdší drát, ten prostrčíme otvorem, kde probíhá kabelový svazek do motorového prostoru. Na tento drát upevníme kabely a protáhneme je do motorového prostoru.
6) Musíme se připojit na vodič ze spínací skříňky + 12V, který je pod napětím po otočení klíčku do polohy svítících kontrolek. Vodiče proměříme multimetrem, jedním měřícím hrotem propíchneme izolaci a druhý přiložíme na kostru pod volantem. Když najdeme správný vodič, připojíme k němu pomocí rychlospojky kabel natažený do motorového prostoru. Hned za rychlospojku vsadíme do kabelu pojistkové pouzdro s pojistkou, já použil nožovou 3A. Pokud jsme natáhli dva vodiče, zatím nepřipojený kabel opatříme očkem a připojíme ho pod kostřící matici. Tím by bylo zapojení v kabině hotové.
7) Na konektoru levého předního světla najdeme +12V od parkovacího světla a rychlospojkou připojíme nový kabel, na druhém konci ho opatříme konektorem, oizolujeme a připojíme jako ovládací vodič (+) na rozpínací relátko, druhý ovládací kabel (-) vedeme z kabiny, nebo od svorky akumulátoru a připojíme jej stejným způsobem. Na rozpínané kontakty relé připojíme + vodič natažený ze spínací skříňky a na druhý kontakt vodič, který už bude napájet samotná světla. Pro napájení světel potřebujeme ještě -, ten vezmeme ze svorky akumulátoru. Teď máme připraveno zapojení pro montovaná světla.
8) Světla zabudujeme do nárazníku na vhodné místo, pokud možno dle předpisů. Mnou montovaná světla pasovala dobře do mřížek v nárazníku, ale bohužel nebylo možno žádným způsobem přišroubovat dodané držáky. Byl jsem nucen vyvrtat v mřížce otvory a světla upevnit stahovací páskou, pokud by byl použito ještě vhodné lepidlo, světla by držela velmi dobře, bez lepidla jsou trošku volnější.
9) Nyní světla připojíme a odzkoušíme. Při tomto zapojení by se světla měla rozsvítit hned po otočení klíčku a zhasnout při rozsvícení obrysových světel, nebo po vypnutí spínací skříňky. Když je systém funkční, nastrojíme rozebraný interiér a kabely vedoucí ke světlům vhodně upevníme.
|